Το φόρουμ της Κυδωνίαι Φιλμ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

χρειαζομαι σεναριογραφο!

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από Kostilakis Πεμ 9 Δεκ - 20:27

παντα μαρεζε να γυρισω ταινιες εστω και μικρου μηκος το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ιδεες για σεναριο! θα ηθελα να εχω εναν σεναριογραφο να μου δινει ιδεες κλπ αλλα αυτες οι ιδεες να ειναι ευκολες! παντα ηθελα οι ταινιες μου να ειναι κωμικες και να εχουν μια μικρη δοση περιπετεια οπως οι ταινιες του τσαρλι τσαπλιν αλλα ποτε δν ειχα ιδεεσ... τωρα αν καποιος ενδιαφερεται δν ξερω πως θα μπορσει να επωφεληθει απο την ολη δουλεια...

Kostilakis
Πρωτεμφανιζόμενος

Posts : 10
Join date : 09/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty Re: χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από Getekid Πεμ 9 Δεκ - 22:20

Όταν λες ότι χρειάζεσαι σεναριογρόφο εννοείς ότι εσύ θα κάνεις κάποιο άλλο κομμάτι της ταινίας (κάμερα, μοντάζ, κτλ) ή ότι απλά θες να κάνεις μια ταινία αλλά δεν ξέρεις με τι θέμα;

Getekid
Σκηνοθέτης

Posts : 280
Join date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty Re: χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από Kostilakis Παρ 10 Δεκ - 8:44

Getekid έγραψε:Όταν λες ότι χρειάζεσαι σεναριογρόφο εννοείς ότι εσύ θα κάνεις κάποιο άλλο κομμάτι της ταινίας (κάμερα, μοντάζ, κτλ) ή ότι απλά θες να κάνεις μια ταινία αλλά δεν ξέρεις με τι θέμα;

ιδεες θελω! και κυριως οσο ποια λιγους ρολους εχει τοσο καλυτερα γιατι μου ειναι δυσκολο να βρω τοσα πολλα ατομα οσα βρισκει ο Σιμον. δηλαδη να μοιαζει με θεατρακι θα ηθελα και αν γινετε να παιρνει μερος σε τουλαχιστον 1 χωρο. οπως ειναι για παραδειγμα τα σκερτσακια που κανει ο σεφερλης κατι τετοιο...

Kostilakis
Πρωτεμφανιζόμενος

Posts : 10
Join date : 09/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty Re: χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από Getekid Παρ 10 Δεκ - 13:22

Kostilakis έγραψε:ιδεες θελω! και κυριως οσο ποια λιγους ρολους εχει τοσο καλυτερα γιατι μου ειναι δυσκολο να βρω τοσα πολλα ατομα οσα βρισκει ο Σιμον. δηλαδη να μοιαζει με θεατρακι θα ηθελα και αν γινετε να παιρνει μερος σε τουλαχιστον 1 χωρο. οπως ειναι για παραδειγμα τα σκερτσακια που κανει ο σεφερλης κατι τετοιο...

1ον) Για το πόσα άτομα βρίσκουμε είναι μεγάλη συζήτηση. Και εμείς ένα σωρό δυσκολίες έχουμε βρει.
2ον) Μάλλον εννοείς το πολύ σε 1 χώρο. Το τουλάχιστον προφανώς ισχύει πάντα Laughing!!
3ον) Θα βοηθούσε αν έλεγες κάτι συγκεκριμένο, πχ. κωμωδία, τραγωδία, κοινωνικό, αισθηματικό κτλ ειδικά αν είναι κάτι σοβαρό και σου προτείνουμε πχ "
μια εσωτερική αναζήτηση και ψυχικό βιοπορισμό ενός ανήσυχου μυαλού που σφαδάζει σε μια καταπνικτική κοινωνία"
(που θέλει και 1 άτομο) και θα μπλέξουμε τις απόψεις μας με τις δικές σου.

Με λίγα λόγια μια μικρή ακόμα βοήθεια στο τι ζητάς, και όλο και κάποιο μέλος θα έχει κάτι να προτείνει!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την 68 στις Παρ 10 Δεκ - 14:33, 1 φορά

Getekid
Σκηνοθέτης

Posts : 280
Join date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty Re: χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από Kostilakis Παρ 10 Δεκ - 14:15

θα ηθελα να ειναι κωμωδια και να λαμβανει χωρο σε ενα σαλονι! η ιστορια (να ειναι μικρη περιπου να κρατα 10 λεπτα) και να εξελισσεται σε μορφη συζητησης.

Kostilakis
Πρωτεμφανιζόμενος

Posts : 10
Join date : 09/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty Re: χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από SimonGrecias Παρ 10 Δεκ - 14:39

Κατα τη γνώμη μου αυτό που λες είναι μεν εύκολο να γυριστεί αλλά δύσκολο να το κάνεις ενδιαφέρον. Πρέπει να έχεις καλούς ηθοποιούς και πολύ προσεγμένες ατάκες... αλλιώς το κοινό θα βαριέται βλέποντας μόνο ένα στάσιμο διάλογο...

SimonGrecias
Admin

Posts : 978
Join date : 26/06/2009

http://www.kydoniai.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty Re: χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από Kostilakis Παρ 10 Δεκ - 16:44

SimonGrecias έγραψε:Κατα τη γνώμη μου αυτό που λες είναι μεν εύκολο να γυριστεί αλλά δύσκολο να το κάνεις ενδιαφέρον. Πρέπει να έχεις καλούς ηθοποιούς και πολύ προσεγμένες ατάκες... αλλιώς το κοινό θα βαριέται βλέποντας μόνο ένα στάσιμο διάλογο...

ακριβως αυτο ειναι το θεμα! και σολο θα εκανα αλλα μακαρι να ειχα κατι καλο! γνωριζω πολλα ατομα αλλα δεν γουσταρουν να κανουμε ταινια Crying or Very sad

Kostilakis
Πρωτεμφανιζόμενος

Posts : 10
Join date : 09/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty Re: χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από SimonGrecias Παρ 10 Δεκ - 17:32

Προσωπικά πιστεύω ότι για να κάνεις καλά έργα πρέπει να κάτσεις να δεις καλές ταινίες. Κοινώς, ότι έσπειρες θα θερίσεις. Βρες μια κατηγορία έργων (ταινίες, θεατρικά, κλπ) που να θες να κάνεις κάτι παρόμοιο με αυτά και μελέτησέ τα. Κάντο αυτό για ένα διάστημα και με ποικιλία στα είδη των έργων. Μετά θα δεις ότι θα μπορείς να φτιάξεις κάτι δικό σου παίρνοντας στοιχεία απ'ολα όσα είδες... εγώ πάντα κάπως έτσι λειτουργώ.

SimonGrecias
Admin

Posts : 978
Join date : 26/06/2009

http://www.kydoniai.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty Re: χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από Kostilakis Παρ 10 Δεκ - 20:56

SimonGrecias έγραψε:Προσωπικά πιστεύω ότι για να κάνεις καλά έργα πρέπει να κάτσεις να δεις καλές ταινίες. Κοινώς, ότι έσπειρες θα θερίσεις. Βρες μια κατηγορία έργων (ταινίες, θεατρικά, κλπ) που να θες να κάνεις κάτι παρόμοιο με αυτά και μελέτησέ τα. Κάντο αυτό για ένα διάστημα και με ποικιλία στα είδη των έργων. Μετά θα δεις ότι θα μπορείς να φτιάξεις κάτι δικό σου παίρνοντας στοιχεία απ'ολα όσα είδες... εγώ πάντα κάπως έτσι λειτουργώ.

ειχα δει ολες τις ταινιες του χοντρου και του λιγνου και του τσαπλιν! ολες μα ολες! ηθελα να κανω κατι παρομοιο...

Kostilakis
Πρωτεμφανιζόμενος

Posts : 10
Join date : 09/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty Re: χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από SimonGrecias Σαβ 11 Δεκ - 11:20

Ρε άνθρωπε σταμάτα τα quote, δεύτερη φορά στο λέω. Ξέρω τι είπα στο προηγούμενο ποστ, μη γεμίζεις τις σελίδες!

Τώρα κοίτα, αν θες να κάνεις κάτι σε στυλ ταινιών του '20 ποντάρεις σε πολύ κουλτουριάκα πράγματα... στη θέση σου θα ξεκινούσα ξαναέβλεποντας μια δυο από αυτες, παρατηρώντας τα χαρακτηριστικά τους και σχεδιάζοντας στο μυαλό μου πως θα έφτιαχνα εγώ την ίδια ταινία...

SimonGrecias
Admin

Posts : 978
Join date : 26/06/2009

http://www.kydoniai.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty Re: χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από Isidwros Kurosakis Σαβ 11 Δεκ - 21:46

Τέτοιες ταινίες σπανίως έχουν διαλόγους, αλλά περισσότερες γκάφες. Δεν ξέρω αν θα ήθελε κάποιος να δεί κάτι τέτοιο σήμερα (αν και βγάζει γέλιο).

Δεν είχες πεί όμως πως ήθελες να έχει διάλογο μέσα και ατάκες;

Isidwros Kurosakis
Παραγωγός

Posts : 567
Join date : 05/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

χρειαζομαι σεναριογραφο! Empty Απ: χρειαζομαι σεναριογραφο!

Δημοσίευση από Χορηγούμενο περιεχομένο


Χορηγούμενο περιεχομένο


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης