Το φόρουμ της Κυδωνίαι Φιλμ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Καμένοι στον κύβο!!!

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Καμένοι στον κύβο!!! Empty Καμένοι στον κύβο!!!

Δημοσίευση από Getekid Παρ 24 Ιουλ - 2:36

Γεια σας, άνοιξα κι εγώ ένα topic!!! Ήταν μια λύση στο ότι δεν μπορούσα να σχολιάσω τα άλλα θέματα αφού λόγω έχω Internet μια φορά στο τόσο μέχρι να φτάσω να πω κι εγώ την ατάκα μου ο Μαύρος Ορφέας τα έχει καταφέρει να το βγάλει εκτός θέματος..........

Τέλος πάντων θα ήθελα εδώ αρχικά να υπενθυμίσω στο Simon και να ενημερώσω τους υπόλοιπους ότι έχω κι εγώ ένα σενάριο έτοιμο προς υλοποίηση. Πρόκειται για μια δική μου ιδέα για τρεις καμένους φοιτητές μαθηματικών όπου όλο τους το είναι περιτριγυρίζεται από την επιστήμη τους. Η πλοκή χωρίζεται σε αυτοτελή επεισόδια όπου όλοι οι διάλογοι θα χαρακτηρίζονται από μαθηματικό χιούμορ.
Υπάρχουν 3 θετικά και 3 αρνητικά σχετικά με αυτό.

1ο +, το σενάριο είναι καταγεγραμμένο, άρα οποτεδήποτε καταφέρουμε να βρεθούμε μπορούμε να το γυρίσουμε.
2ο +, το θέμα του δεν έχει κανένα ίχνος επιστημονικής φαντασίας ή φαντασίας γενικότερα που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται εφέ. (μπορεί να το μοντάρει όποιος να 'ναι, Simon μπορείς να μην κουνήσεις δαχτυλάκι)
3ο +, είναι πρωτότυπο, δεν σατιρίζουμε κάτι.

αλλά
1ο -, το θέμα δεν είναι ευρέως κατανοητό, παρά τις προσπάθειές μου να περιορίσω την ύλη των αστείων
2ο -, εξαιτίας του 1ου- ακόμα κι οι συντελεστές δεν έχουν και πολύ διάθεση να το υλοποιήσουν...
3ο -, προβλέπεται ότι θα το γράφω μόνος μου το σενάριο (παρακαλώ διαψεύστε με)

Περιμένω σχόλια, και μιας και είμαστε και περισσότεροι εδώ, μια τελική απάντηση στο αν χωράει ένα κάψιμο ενός μέλους στα σχέδια των Κυδωνίαι Φιλμ!!!

Getekid
Σκηνοθέτης

Posts : 280
Join date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καμένοι στον κύβο!!! Empty Re: Καμένοι στον κύβο!!!

Δημοσίευση από Getekid Παρ 24 Ιουλ - 2:45

Εδώ σας παραθέτω ένα απόσπασμα του σεναρίου για επιπλέον κατανόηση του περιεχομένου:

{
(Το τηλέφωνο χτυπάει)
-Παρακαλώ;

-Ναι, γεια σας. Σας τηλεφωνώ από μια τράπεζα για ένα πρόγραμμα μεταφοράς υπολοίπων από κάρτες και δάνεια....
-Ευχαριστούμε, αλλά τα οικονομικά μας είναι τέλεια διαίρεση!
-Ε... δηλαδή;

-Δεν έχουν υπόλοιπο! (κλικ)
}

Getekid
Σκηνοθέτης

Posts : 280
Join date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καμένοι στον κύβο!!! Empty Re: Καμένοι στον κύβο!!!

Δημοσίευση από SavvaSMP Παρ 24 Ιουλ - 12:14

e kapos kalo mou akoustike auto alla an den akousw kai to ipolipo den mporw na ekferw gnomi :-|

SavvaSMP
Σκηνοθέτης

Posts : 475
Join date : 02/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καμένοι στον κύβο!!! Empty Re: Καμένοι στον κύβο!!!

Δημοσίευση από SimonGrecias Σαβ 25 Ιουλ - 0:03

Φοβάμαι ότι από τότε που το έγραψες έχει προκύψει κάτι πάρα πολύ άσχημο στον ορίζοντα Θωμα... και θα πρεπε να το ξέρεις, εσύ μου το έδειξες...

BIG BANG THEORY....


όταν το άρχισες ήταν πολύ πρωτότυπο... τώρα θα έρθουμε δεύτεροι...
Όμως, σε αντίθεση με το big bang δε φρόντισες να το χωρίσεις σε επίπεδα ανάγνωσης, δηλαδή να μπορεί κάποιος να γελάσει χωρίς να καταλαβαίνει μαθηματικά (εξ'ου και το πρώτο αρνητικό σου)...

Πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να κάνουμε το σενάριο να μη θυμίζει big bang, αλλά ταυτόχρονα να γίνεται και αντιληπτό από τρίτους. (Εκτός κι αν είναι να το απευθύνουμε σε εξειδικευμένο κοινό)

SimonGrecias
Admin

Posts : 978
Join date : 26/06/2009

http://www.kydoniai.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καμένοι στον κύβο!!! Empty Re: Καμένοι στον κύβο!!!

Δημοσίευση από Mavros Orfeas Δευ 27 Ιουλ - 8:03

Epeidi to exw pathei apeires fores na skeftomai senaria pou telika na ylopoiountai protou ta ekdwsw egw, xerw poso spastiko einai.
H Gnwmi mou vevaia einai oti o Getekid prepei na synexisei anepireastos apo to Big Bang, alliws tha xasei to yfos pou exei.
San na min yparxei to Big Bang Twisted Evil..kati pou kanonizetai efkola *Mitsotaki!! Gia ela mia stigmi edw vre pou se thelw kati..*


Nai, mou aresei para poly i idea Mathimatikou Humor giati milame gia kati poly pio anwtero apo to gnwsto mas Humor sun tou oti exei kai ekpaideftiko skopo, THES DEN THES.

Theloume Exypnous akroates kai exypno koino. As tous Kanoume, As to KANOUME!!

Y.G.

Sto Montaz...an ola pane kala me ta mathimata mou (exw idi kanei ena mathima me ton Simon!!) isws mporw na voithisw kai egw.
Twra...sta efe...elpizw na valoume kai katitis..(tha to epidiwxw diladi)
To senario, nai dystixws...einai akrws mathimatiko gia na mporesoume na se voithisoume (ektos an thes na sou dinw idees mias kathimerinotitas kai esy na tin metatrepeis se ena mathimatiko fainomeno ...afto einai efkolo)
Oti den tha to katalavainei o kosmos, den anisixw. Apefthinomaste se exypnous kai psagmenous. As psaxtoune aftoi gia na katalavainoune ta dika mas asteia.

Oso gia to oti vgazw ektos thematos, kathe thema protou prolaveis na to aggixeis, tha to syzitisoume apo konta, mia alli fora,
....He He He Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil *Mitsotakis*

Mavros Orfeas
Παραγωγός

Posts : 572
Join date : 27/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καμένοι στον κύβο!!! Empty Re: Καμένοι στον κύβο!!!

Δημοσίευση από Getekid Πεμ 20 Αυγ - 1:49

Να 'μαι πάλι κι εγώ ύστερα από σχεδόν ένα μήνα..... (είμαι ακόμα διακοπές και τώρα βρήκα internet)
Όπως έχω επισημάνει στον Simon αυτό ακριβώς είναι που διαχωρίζει το Big Bang με το δικό μου, ότι δεν αστειεύονται με την ύλη της Φυσικής αλλά με τους φυσικούς κόντρα ενός απλού ανθρώπου. Αν και το συγκεκριμένο δεν θα με χάλαγε να το βάζαμε, θέλω να επικεντρωθώ σε χιούμορ στύλ: "
Πώς φωνάζει ένας μαθηματικός τη γάτα του;
...... ψιψι τόνος!!"


Τέλως πάντων η αλήθεια είναι πώς θα υπάρξουν πολλές ομοιότητες και ότι το κοινό μας άλλη όρεξη που θα έχει να ακούει για τύπους και συναρτήσεις. Στη χειρότερη του αλλάζω μορφή, το γράφω σε κείμενο και το μοιράζω σε όποιον γουστάρει να το διαβάσει.

Getekid
Σκηνοθέτης

Posts : 280
Join date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καμένοι στον κύβο!!! Empty Re: Καμένοι στον κύβο!!!

Δημοσίευση από SimonGrecias Πεμ 20 Αυγ - 10:35

θα το δούμε κι απο κοντά... αλλά καλύτερα να το κάνουμε έτσι που να μπορεί να το χαρεί και το ευρύ κοινό...
ο λόγος που βάζει και το μέσο άνθρωπο και τους φυσικόυς το big bang theory ειναι ακριβως να υπάρχει κάτι που να αντιπροσωπεύει και την πλειοψηφία ώστε να μπορεί κι αυτή να ταυτιστεί με καποιον ήρωα...

Κάτσε, τώρα μου ήρθε μια ιδέα! Τι θα ελεγες να βάζαμε το mx0 μέσα στο παιχνίδι;
Να είναι σε μια σχολή φυσικής ή μαθηματικών που ειναι όλοι καμένοι και ο πρωταγωνιστής να είναι ασχετος και να προσπαθεί να το κρύψει!

SimonGrecias
Admin

Posts : 978
Join date : 26/06/2009

http://www.kydoniai.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καμένοι στον κύβο!!! Empty Re: Καμένοι στον κύβο!!!

Δημοσίευση από Mavros Orfeas Πεμ 20 Αυγ - 23:55

O teleia!!
Enas Xary poter gkafatzis kai asteri mathimatikos. Ma poios eisai!!??


Getekid...Estw oti Big Bang den yparxei....parakalw, synexise AKATHEKTOS tin fantastiki sou dimiourgia

Mavros Orfeas
Παραγωγός

Posts : 572
Join date : 27/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καμένοι στον κύβο!!! Empty Απ: Καμένοι στον κύβο!!!

Δημοσίευση από Χορηγούμενο περιεχομένο


Χορηγούμενο περιεχομένο


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης